Skip to content. | Skip to navigation

Sections
Personal tools
You are here: Home ›› Race Results: Northern Center "20th annual Run for the Refuge"

Race Results: Northern Center "20th annual Run for the Refuge"

Posted by Northern Center at Jul 18, 2016 05:58 PM |

FAIRBANKS — Ross MacDougall captured the overall title and Erika Burr earned the women’s honor in the 10-kilometer race of the 20th annual Run for the Refuge on Sunday at the University of Alaska Fairbanks West Ridge Trails. Darwin Cameron and Michelle Nace were the respective overall and women’s winners and Nanieezh Peter was the children’s titlist in the 5K race.

20th Annual Run for the Refuge

Sunday, July 20th, 2016

UAF Ski Trails

==============

5km Women:

1. Nace, Michelle, 25:17.05; 

2. Kromrey, Lindsey, 30:55.50; 

3. Heaton, Rebecca, 33:02.23; 

4. Sweeters, Mary, 33:22.48; 

5. Lopez, Laura, 34:15.36; 

6. Layos, Sacha, 35:47.24; 

7. Williamson, Sarah, 36:41.84; 

8. Bocklet, Johanna, 36:59.42; 

9. Handeland, Rachel, 37:30.45; 

10. Graves, Allison, 39:10.71; 

11. Fallon, Mollie, 39:37.63; 

12. DeWaele, Melissa, 39:58.83; 

13. Doughty, Laura, 40:46.80; 

14. Daley, Janet, 41:15.32; 

15. Billings, Susanne, 41:38.26; 

16. Davidson, Gail, 41:45.57; 

17. Fristoe, Deb, 42:36.69; 

18. Smith, Susan, 43:17.65; 

19. Woods, Rebecca-Ellen, 43:43.10; 

20. Kaquatosh, Tanya, 44:27.09; 

21. Ward, Roselyn, 46:33.15; 

22. Hayes, Elizabeth, 47:01.29; 

23. Crain, Stephanie, 47:51.08; 

24. Fenno, Mary, 50:26.58; 

25. Peter, Enei, 55:22.89; 

26. Raspanti, Patricia, 55:23.49; 

27. Brown, Tonya, 57:56.96; 

28. Huff, Amanda, 1:02:28.34; 

29. Alanis, Kaytlynn, 1:02:29.24; 

30. Velasques, Cristina, 1:02:29.84; 

31. Baksis, Hayley, 1:02:41.12; 

32. Kauvar, Jane, 1:03:43.55; 

33. Swenson, Maria, 1:04:39.37; 

34. Shapland, Elizabeth, 1:05:05.66; 

35. Williams, Judy, 1:05:06.00; 

36. Post, Karen, 1:06:08.44; 

37. York-Dewitz, Kathleen, 1:08:19.39; 

38. Martinez, Gloria, 1:08:29.88;

--------------------------------

5km Men:

1. Cameron, Darwin, 27:06.95; 

2. Mackinaw, Finn, 27:55.88; 

3. Ritchie, Bob, 28:13.91; 

4. Martinez, Juan, 35:46.45; 

5. Ross, Don, 36:38.76; 

6. Raz, Amir, 36:42.62; 

7. Franke, Karl, 39:01.38; 

8. Crain, Jason, 47:50.77; 

9. Fenno, Jason, 50:27.31; 

10. Reynolds, Paul, 51:16.05; 

11. Raspanti, Bob, 55:24.19; 

12. Lewis, Bob, 59:38.60; 

13. Wood, Philip, 1:00:05.81; 

14. Lynch, Leon, 1:06:04.38; 

15. Yurek, John, 1:06:06.55; 

16. Rainey, George, 1:08:20.64; 

-------------------------------

5km Children (12 & Under):

1. Peter, Nanieezh, 31:21.85; 

2. Ackerman, Owen, 38:22.13; 

3. Blood, Taylor, 38:36.01; 

4. Ackerman, Emma, 39:50.28; 

5. Cable, Molly, 39:51.61; 

6. Ackerman, Kira, 43:44.36; 

7. Cruikshank, Livia, 46:56.70; 

8. Peter, Anabah, 55:21.80; 

9. Skaggs, Max, 59:37.66; 

10. Wood, Mason, 1:00:08.70; 

11. Wood, Tripp, 1:00:29.72; 

12. Cable, Elizabeth, 51.07.30; 

-------------------------------

10km Women:

1. Burr, Erika, 49:37.53; 

2. Fresco, Nancy, 57:10.05; 

3. Keller, Christian, 57:30.47; 

4. Henderson, Shawna, 58:55.87; 

5. Winford, Nancy, 59:51.78; 

6. Beale, Cyndie, 59:53.58; 

7. Wood, Traci, 1:00:32.86; 

8. Gever, Rebecca, 1:01:22.75; 

9. Lucaj, Princess, 1:02:27.70; 

10. Coskey, Isabeau, 1:02:32.15; 

11. Sousanes, Pamela, 1:04:35.08; 

12. Meyer, Shiona, 1:06:37.65; 

13. Foster, Louise, 1:07:23.39; 

14. Hansen, Jamie, 1:09:37.43; 

15. Frei, Susan, 1:10:33.12; 

16. Krupa, Candice, 1:14:58.66; 

17. Barry, Andrea, 1:16:07.71; 

18. Kaynor, Carol, 1:16:10.04; 

19. Stuby, Lisa, 1:20:19.12; 

20. Sugai, Susan, 1:21:54.28; 

21. Little Eagle, Dianne, 1:31:08.98; 

22. Kleinschmidt, Mary, 1:35:50.67; 

-----------------------------------

10km Men:

1. MacDougall, Ross, 37:27.76; 

2. Brucker, Scott, 43:27.69; 

3. Ackerman, Grant, 43:46.38; 

4. Clark, Paul, 46:17.01; 

5. Eads, Eran, 48:46.78; 

6. Meyer, Joel, 49:02.85; 

7. Lindley, Walter, 51:34.48; 

8. Vrba, Tomas, 53:04.15; 

9. Coskey, Owen, 53:06.26; 

10. Shannon, Steve, 53:13.92; 

11. Hooper, David, 54:37.73; 

12. Mayer, John, 55:13.62; 

13. Scott, David, 55:38.90; 

14. Gross, Brady, 59:44.35; 

15. Kleinschmidt, Paul, 1:00:22.68; 

16. Hussey, Arthur, 1:00:35.15; 

17. Pohl, Gary, 1:03:05.75; 

18. Nace, Spencer, 1:04:03.03; 

19. Fallon, Oren, 1:06:17.14; 

20. Hannon, Robert, 1:07:10.40; 

21. Biderman, Jon, 1:07:24.25; 

22. Battan, Alan, 1:10:09.97; 

23. Kalen, Patrick, 1:16:54.86; 

Document Actions
powered by Plone | site by Groundwire Consulting and served with clean energy